برترین صفت روحی انسان در زندگی، اطمینان خاطر و آرامش هست، اگر انسان عبادت، تقوا، توکل، زهد، ساده زیستی و ارتباط عمیق معنوی با خدا داشته باشد بی شک دارای اطمینان خاطر و آرامش هست، انسان دارای روحیه آرامش از همه چیز به غیر خدا دل بر می کند و توجه خویش را به خداوند رئوف و مهربان معطوف می گرداند، نه از مصائب دنیوی هراسی دارد و نه از ابر قدرتان می ترسد، خداوند در وصف چنین افرادی می فرماید: الّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللهِ(۱)؛ کسانی که ایمان آوردند و دل هایشان با یاد خدا…
آرامش وصف ناپذیر امام خمینی (ره)

برترین صفت روحی انسان در زندگی، اطمینان خاطر و آرامش هست، اگر انسان عبادت، تقوا، توکل، زهد، ساده زیستی و ارتباط عمیق معنوی با خدا داشته باشد بی شک دارای اطمینان خاطر و آرامش هست، انسان دارای روحیه آرامش از همه چیز به غیر خدا دل بر می کند و توجه خویش را به خداوند رئوف و مهربان معطوف می گرداند، نه از مصائب دنیوی هراسی دارد و نه از ابر قدرتان می ترسد، خداوند در وصف چنین افرادی می فرماید: الّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللهِ(۱)؛ کسانی که ایمان آوردند و دل هایشان با یاد خدا آرام می گیرد.

این ویژگی ها در کمتر کسانی جلوه می کند، آنان که از دنیا دل کنده و به خدا رسیده اند، اما در زمان معاصر ما حضرت امام خمینی (رحمه الله تعالی علیه) دارای این ویژگی بود، این را نه ما بلکه آنان که با امام عزیز و رهبر کبیر انقلاب اسلامی افت و خیز داشته اند اذعان می کنند.

امام در سال ۱۳۴۳، پس از آزادی از زندان، در مسجد اعظم فرمودند: والله من به عمرم، نترسیدم. آن شبی هم که آن ها مرا می بردند، آن ها می ترسیدند، من آن ها را دلداری می دادم(۲).

این ادعای بزرگی هست که بارها در عمل و کردار امام جلوه نموده است، بارها از مسئولین کشور شنیده شده که می گفتند: هنگامی که ناراحت شده ایم و آشفته؛ یا در خصوص بعضی از کارها نمی دانستیم چه کنیم، نزد امام می رفتیم و به این ترتیب، آرامشی پیدا می کردیم که توصیف کردنی نیست(۳).

۱۴ خرداد ۱۳۶۸، مردم ایران چنین مرد بزرگی را از دست دادند که مملو از آرامش و اطمینان قلبی بود، خداوند متعال این بنده عزیز را قرین رحمت خویش قرار دهد انشالله.

پی نوشت ها:

۱. سوره  رعد، آیه ۲۸.

۲. سرگذشت‌های ویژه از زندگی امام خمینی، جلد ۱، صفحه ۲۰.

۳. پا به ­پای آفتاب، جلد ۱، صفحه ۲۱۹.

کلیدواژه ها: , ,