شاید بسیاری تصور کنند برنامه‌ریزی برای مطالعه کتاب فقط معطوف به کتاب‌های درسی دوران دانش‌آموزی یا دانشجویی است، اما واقعیت آن است که نداشتن برنامه‌ریزی برای مطالعه‌کردن جزو مشکلاتی است که به رهاکردن کتاب‌ها می‌انجامد.برخی از افراد به خرید کتاب علاقه نشان می‌دهند، اما چون در قبال خواندن کتاب احساس مسئولیت نمی‌کنند، بنابراین فقط به خرید کتاب می‌پردازند و به این بخش از نیاز خود توجه می‌کنند. بنابراین تقویت حس مسئولیت در قبال خواندن کتاب می‌تواند…
آرامش خاطر در مطالعه کتاب

شاید بسیاری تصور کنند برنامه‌ریزی برای مطالعه کتاب فقط معطوف به کتاب‌های درسی دوران دانش‌آموزی یا دانشجویی است، اما واقعیت آن است که نداشتن برنامه‌ریزی برای مطالعه‌کردن جزو مشکلاتی است که به رهاکردن کتاب‌ها می‌انجامد.

برخی از افراد به خرید کتاب علاقه نشان می‌دهند، اما چون در قبال خواندن کتاب احساس مسئولیت نمی‌کنند، بنابراین فقط به خرید کتاب می‌پردازند و به این بخش از نیاز خود توجه می‌کنند. بنابراین تقویت حس مسئولیت در قبال خواندن کتاب می‌تواند نقش موثری در پایان رساندن آن داشته باشد.

برخی افراد گشت و گذار در خیابان را مایه آرامش و مباهات خود می دانند، اما با مراجعه به درون خویش آیا واقعاً با پرسه زدن در خیابان ها آرامش به دست می آید یا خیر؟ بسیاری از ما انسانها غافل از این مطلب هستیم که مطالعه عمیق یک کتاب می تواند آرامش خاطر فراوانی را برایمان به ارمغان بیاورد، متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است، شاید بتوان به این نکته اذعان نمود که یکی از دلایل این مهم بالا بودن قیمت کتاب هست که الحمدالله برای رفع این مشکل نیز می توان با ترغیب مردم به سوی کتابخانه های عمومی و در دسترس قرار دادن منابع ناب و اصیل آن را مرتفع نمود و آرامش را به جامعه تزریق نمود.

ائمه معصومین (علیهما السلام) که بهترین راهنمایان بشریت هستند معتقدند که انسان باید بهترین آرامش ها را در کتب جستجو نمود برای نمونه امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند: مَن تَسَلّى بِالکُتُبِ لَم تَفُتهُ سَلوَهٌ (۱)؛ هر کس با کتاب ها آرام گیرد، هیچ آرامشى را از دست نداده است.

 

پی نوشت:

۱. غرر الحکم؛ جلد ۵، صفحه ۲۳۳، حدیث ۸۱۲۶.